Xiaomi 15 Ultra ve 15 Pro, ultrasonik parmak izi okuyucu ile gelebilir

Xiaomi, geçtiğimiz Kasım ayında Çin’de Xiaomi 14 ve 14 Pro modellerini tanıttı ve markanın bu ayın ilerleyen günlerinde Çin pazarı için 14 Ultra modelini duyurması bekleniyor. Xiaomi 14 serisi küresel pazarda henüz satışa sunulmamışken, Xiaomi 15 serisi hakkında söylentiler dolaşmaya başladı. Yeni bir sızıntı, Xiaomi 15 serisinde yer alacak parmak izi sensörü türü hakkında bazı detayları ortaya çıkardı.

Xiaomi 15 serisinin, ekrana entegre ultrasonik parmak izi sensörüne sahip olacağı belirtiliyor. Çinli duyumcu Smart Pikachu’nun paylaşımına göre, Xiaomi 15 Pro ve Xiaomi 15 Ultra modellerinde ultrasonik ekran altı parmak izi tarayıcı bulunacak. Xiaomi 15 modelinin bu özelliğe sahip olup olmayacağı konusunda bir bilgi yok; bu da cihazın optik ekran altı parmak izi sensörü ile donatılmış olabileceğine işaret ediyor.

Xiaomi 15 Ultra ve 15 Pro, ultrasonik parmak izi okuyucu ile gelebilir

Bilinmeyenler için, ultrasonik sensörler, kullanıcının parmak izinin 3D haritasını oluşturmak için ses dalgaları kullanıyor ve optik sensörlere kıyasla daha yüksek bir doğruluk ve güvenlik seviyesi sunuyor. Bu teknoloji, ıslak veya kirli parmaklar gibi zorlu koşullarda dahi yüzey kusurlarını aşabilme yeteneği sayesinde öne çıkıyor.

Diğer yandan, optik sensörler ışığı kullanarak parmak izinin 2D görüntüsünü yakalıyor ve genellikle daha hızlı çalışıyor ancak sahteciliğe karşı potansiyel olarak daha savunmasız olabiliyor. Optik sensörler son yıllarda önemli gelişmeler kaydetse de, ultrasonik sensörler özellikle olumsuz çevresel koşullarda daha güçlü ve güvenilir bir biyometrik doğrulama deneyimi sunuyor.

Galaxy S24 serisi, Find X7 Ultra ve iQOO 12 Pro gibi son dönem telefonları ultrasonik ekran altı parmak izi sensörlerine sahipken, Xiaomi 14 serisi gibi diğer telefonlar optik versiyonla donatılmış durumda.

Son raporlara göre Xiaomi 15 serisi, Snapdragon 8 Gen 4 yonga seti ile gelecek. Xiaomi 15’in 1.5K çözünürlük desteğine sahip 6.36 inç OLED 120Hz düz ekran ile gelmesi beklenirken, 15 Pro’nun daha büyük kavisli kenarlı bir ekrana ve 2K çözünürlüğe sahip olması öngörülüyor. Xiaomi 15 serisinin seri üretiminin bu yıl Eylül ayında başlaması ve cihazın Ekim ayında bir noktada piyasaya sürülmesi bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x