Taliban’a tepki gösterdi: Sınır kapatma planını eleştirdi

İran resmi haber ajansı IRNA’ya göre, bir törende konuşan Haydari, ülkesinin güvenlik gerekçesiyle Afganistan sınırını kapatma planına tepki gösteren Taliban Sözcüsü Zebihullah Mücahid’in sözlerini değerlendirdi.

İran’ın her zaman iyi komşuluğa saygı duyduğunu ve komşu ülkelere tehdit oluşturmadığını söyleyen Haydari, “İstikrarlı güvenlik sağlamak, silahlı kuvvetlerin omuzlarına yüklenen bir görevdir. Bu istikrarlı güvenlik bazen dron veya kameralarla yapılır ve bazen fiziksel olarak ve sınırları kapatarak yapılır” dedi.

Göz Atın

İran’da askeri üste dehşet: Bir asker 5 silah arkadaşını öldürdü

Reuters’tan flaş iddia: İran, Suriye’den asker çekiyor… Yerine kim geliyor?

Haydari, “Sınırlarımızı kapatmak istiyoruz ve bu konuda inisiyatifimiz var. Bu, komşu ülkelere haksızlık değil çünkü tüm ülkeler sınırlarını kendi iradeleriyle kapatabilir. Başkaları bize bu konuda itiraz veya sınırlarımız içerisinde ne yapacağımızı dikte edemez” şeklinde konuştu.

Taliban Sözcüsü Mücahid, İran’ın Afganistan sınırını kapatma planına tepki göstererek “İran İslam Cumhuriyeti dahil hiçbir ülke Afganistan’dan korkmamalı. Afganistan bir güvenlik ve istikrar ülkesidir. Güvenliğin olmadığı zamanlar savaş vardı o zaman yapılsaydı bir gerekçesi olurdu ancak şimdi bu tedbirlere gerek yok” ifadelerini kullanmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x