Kilise saldırısında tüm detaylar! ‘Yalnız Kurt’ teröristlerinin hedefi neydi?

Pazar günü Sarıyer’deki Santa Maria Kilisesi’ne düzenlenen silahlı saldırıda 1 kişi hayatını kaybetmişti. Bugünkü yazısında kilise saldırısını ele alan gazeteci Nedim Şener, saldırıyı gerçekleştiren DEAŞ’lı teröristlerin hedefinin ne olduğunu ve 10 saatte nasıl yakalandıklarının detaylarını anlattı. 

SALDIRI YALNIZ KURT EYLEMİ

Yazısına saldırganları çok kısa sürede yakalayan İstanbul Emniyet Müdürü Zafer Aktaş ve ekibini kutlayarak başlayan Şener, Emniyet birimlerinin saldırıyı gerçekleştiren kişileri yakalamak için adeta iğneyle kuyu kazdığını söyledi. Kilise saldırganlarının Türkiye’ye yasal yollardan giriş yaptığını belirten Şener, saldırıdaki tekniğin ise DEAŞ’ın kullandığı teknik olan “Yalnız Kurt” eylemi olduğun altını çizdi.

10 SAATTE YAKALANDILAR

İstanbul Emniyet Müdürü Zafer Aktaş‘ın Terör, İstihbarat, Asayiş ve Narkotik Şube dahil tüm birimleri harekete geçirerek, saldırının gerçekleştirildiği bölge ablukaya aldığını ve kamera kayıtları üzerinden çalışmaya başladığını ifade eden Şener, teröristleri ele veren detayın 2022 yılında Türkiye’ye giriş yapan Polonya plakalı otomobil olduğunu yazdı. 

Şener, öncelikle Polonya plakalı aracı Türkiye sokan kişiye ulaşıldığını sonrasında ise otomobilin kayıt dışı olarak birçok kez el değiştirdiğinin tespit edildiğini söyledi.

Otomobilin bir dönem internet üzerinden de satışa konulduğunu söyleyen Şener “Otomobili devralan her isim tek tek tespit edildi. Alınan ifadelerin ardından, sonunda otomobilin son satıcısı üzerinden iki teröristin kimliklerine ulaşıldı. Adreslerinde bulunamayan bu kişilerle irtibatlı olan isimler tek tek tarandı ve sonunda ikametlerinden farklı bir adreste saklanan teröristler yapılan operasyonla 10 saatin sonunda gözaltına alındı.” dedi.

EŞKALLERİNİ DEĞİŞTİRMEYE ÇALIŞTILAR

Teröristlerin saldırının ardından saklandıkları yerde saç ve sakal tıraşı olarak eşkallerini değiştirmeye çalıştığını söyleyen Şener, teröristlerin kısa sürede yakalanmalarının karşısında şaşkına döndüğünün bilgisini de verdi. Şener, teröristlerin ifadesi üzerine 5 kilometrelik alanda arama yapılmasının ardından silahlara ait tüm parçaların bulunduğunu ve balistik incelemeler sonucu silahın eylemde kullanıldığını belirtti. Şener, diğer silahın ise hala kayıp olduğu bilgisini verdi. 

“DEAŞ HEDEFLERİ DOĞRULTUSUNDA SALDIRDIK”

Teröristlerin ifadesinde kimseden talimat almadan DEAŞ hedefleri doğrultusunda saldırı düzenlediklerini söylediklerini aktaran Nedim Şener, “Saldırganların 21 ve 24 Ocak günlerinde de Beyoğlu, Balat ve Karaköy’deki kiliseler çevresinde de keşif yaptıkları tespit edildi. İki terörist, çevrenin kalabalık, güvenlik önlemlerinin fazla, kaçış güzergâhlarının yoğun olması nedeniyle bu bölgelerde eylemden vazgeçtiklerini anlattılar. Merkezden uzak ve çevresi kalabalık olmayan Kemerburgaz yolu üzerinden otobana çıkarak kaçış imkânı fazla olduğu için Sarıyer’deki Santa Maria Kilisesi’ni seçtiklerin anlattılar.” ifadelerini kullandı. 

“MURAT CİHAN ÖZEL HEDEF DEĞİLDİ”

Teröristlerin eylemde kullandıkları kurusıkı silahlar ve saldırının biçimi ile verdikleri ifadelerin DEAŞ’ın “Yalnız kurt” taktiğini gösterdiğini belirten Şener, “İfade veren Tacik terörist, eylem için kimseden talimat almadıklarını, Gazze’de yaşanan İsrail saldırısı sonrası kendi başlarına karar verdiklerini, zaten bu konuda DEAŞ liderinin “Hıristiyan ve Yahudilerin hedef alınmasını” emrettiğini söyledi. Teröristler saldırı sırasında vurdukları Türk vatandaşı, 52 yaşındaki Tuncer Murat Cihan’ın özel bir hedef olmadığını, eylemin sırasında gelişen bir olay olduğunu söylediler.” dedi.

Saldırı esnasında Polonya Konsolosu‘nun da kilisede olduğunu belirten Şener, “Olayla ilgili kafaları karıştıran bir başka soru, ayine katılan Polonya Konsolosu’nun takip edilerek özel olarak onun hedef seçilip seçilmediği idi. DEAŞ’lı teröristler Polonya Konsolosu’nun takip edilmediği hatta orada olduğunu da bilmediklerini söylediler.” ifadelerini kullandı.
Şener yazının son bölümünde şu ifadeler yer verdi;

Amaçlarının DEAŞ liderinin talimatı doğrultusunda kiliseyi hedef almak olduğunu anlatan teröristlerin ellerindeki silahı ayine katılanlara değil de kilise duvarlarına doğrultmasının cevabı ise, teröristlerin diğer büyük DEAŞ saldırılarında olduğu gibi Suriye ve Irak’ta çatışma alanlarında bulunmamış olması şeklinde veriliyor.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü olayla ilgili 60 şüpheliyi gözaltına aldı, bunlardan 26’sı geri gönderme merkezine aktarıldı. 34’ü ise sağlık kontrolünden geçirildikten sonra dün adliyeye sevk edildi. Eylem anı ve sonrası aydınlatılan bu saldırının öncesine dair kapsamlı araştırma devam ediyor. Bu olayın en çok tartışılacak yönlerinden biri de bu olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x