Bluesky 2 milyon kullanıcıya ulaştı! Web arayüzü için ise tarih belli oldu…

Bluesky, hizmetin ilk gönderisinin oluşturulmasından bir yıl sonra 2 milyon kullanıcıyı geçti. Bu rakam Threads’in halihazırda ulaştığı rakamlara yakın olmasa da, uygulamayı kullanıcılara yalnızca Şubat ayında açan ve erişim için hala davetiye gerektiren X rakibi için hala büyük bir başarı.

Bluesky sadece birkaç ay önce, Eylül ayında 1 milyon kullanıcıya ulaştı, bu da platformun son zamanlarda daha fazla davetiye gönderdiği anlamına gelebilir. Bluesky ekibi, kilometre taşını duyurduğu yazısında, Kasım ayı sonunda herkese açık bir web arayüzü başlatacağını da açıkladı.

X’TEKİ KULLANICILARI KENDİNE ÇEKMEYİ BAŞARIYOR

Arayüz, hesabı olmayanlar da dahil olmak üzere herkesin platformdaki gönderileri görüntülemesine olanak tanıyacak. Hizmetin kullanıma sunulması daha fazla potansiyel kullanıcının hizmetin varlığından haberdar olmasını sağlayabilir ve Bluesky gönderilerin daha erişilebilir hale getirilmesinin “özellikle gerçek zamanlı yorumlar ve son dakika haberleri için faydalı olacağına” inanıyor.

Uzun vadede, X kullanıcılarının güncel olayları okumak için web sitesine güvenmesi gibi, bu da hizmeti insanların haberler için başvurduğu sosyal ağlardan biri haline getirebilir.

Bluesky’nin Mastodon gibi daha açık bir platform haline gelmesini bekleyenler için ekip, federasyonun “geliştirme planlandığı gibi devam ederse gelecek yılın başlarında zamanlandığını” söylüyor.

DUYURUDA ELON MUSK’A GÖNDERME YAPILDI

Federasyon ya da merkezi olmayan ve dağıtılmış bir sosyal ağ olmak için ekip şu anda kullanıcılara hem kimliklerini hem de içeriklerini bir kişisel veri sunucusundan diğerine taşıma gücü verecek olan AT Protokolünü geliştiriyor.

Duyuru yazısında “Bu, Bluesky’yi ‘milyarder geçirmez’ yapan temel özelliklerinden biridir – özel şirketlerin veya kara kutu algoritmalarının kaprislerine bağlı kalmak yerine her zaman seçme (ve çıkma) özgürlüğüne sahip olacaksınız” deniyor.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x