AKP, Seçimden Önce SSK ve Bağ-Kur Emeklisi İçin Kesenin Ağzını Açmaya Hazırlanıyor! Hangi Emeklilere 7000 TL Zam Yapılacak?

SSK ve Bağ-Kur emeklilerine yüzde 49.25 oranında zam açıklayan hükümet, en düşük emekli maaşını ise yalnızca yüzde 33.34 oranında artırarak 10 bin liraya yükseltmişti.

Milyonlarca vatandaşı çileden çıkaran bu kararın gerekçesi kulislerde tartışılırken, SGK uzmanları en düşük emekli maaşına düşük seviyede zam yapılmasının “Seçim öncesi seyyanen zam” habercisi olduğunu belirtti.

EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI ASGARİ ÜCRETE ÇIKARILACAK

14 Mayıs seçimlerinden önce muhalefetin seçim vaatlerine yanıt olarak en düşük memur maaşına 8 bin 77 TL seyyanen zam geleceğini belirten AKP, 31 Mart seçimlerinden önce aynı uygulamayı emekliler için hayata geçirmeye hazırlanıyor. SGK Uzmanı Ali Tezel, tüm emeklilerin maaşına 7 bin TL oranında seyyanen artış getirileceğini belirterek, bu yol ile en düşük emekli aylığının asgari ücret oranına çekileceğini iddia etti.

EK ZAM TÜM EMEKLİLERİ KAPSAYACAK

Sadece en düşük emekli aylıklarına yönelik bir seyyanen zam uygulamasına gidilmeyeceğini belirten Ali Tezel, “Tüm emeklilere seyyanen 7 bin TL zam yapılması uygun olur. İktidarın 31 Mart’tan önce açıklamasını bekliyorum” dedi.

SEYYANEN ZAM NEDİR?

Seyyanen zam, enflasyon kaynaklı gelir kaybının karşılanması ve maaşlar arası makasın büyümemesi için aylıklara yapılan ilave artıştır. Seyyanen zam, çoğu zaman tüm çalışanlara eşit zam yapılması olarak da bilinir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x